Hudební nástroj – koupit nebo půjčit?

Když chce člověk začít na hudební nástroj, určitě by měl mít nástroj k dispozici pro pravidelné cvičení. Chápu ale, že když jste na ten hudební nástroj nikdy nehráli a vůbec teď netušíte, jestli Vám to vůbec půjde, nebo jestli Vás hraní bude bavit, tak úplně není Vaším záměrem pořídit si nástroj v řádech desetitisíců korun. Co s tím? Čtěte dál, poradím Vám.


Hudební nástroj si můžete buď za pár peněz půjčit nebo rovnou koupit. Pokud chcete mít hraní na hudební nástroj jako koníček, nebudete určitě potřebovat statisíce.

Dobrá zpráva pro všechny, co zrovna nemají v plánu nástroj si hnedka kupovat – v dnešní době existuje možnost si nástroj vypůjčit. Tuto službu nabízí různé půjčovny hudebních nástrojů. Svým studentům tuto službu také nabízím, považuji to za nejlepší řešení pro začátek.  Půjčit hudební nástroj však doporučuji jen na dobu nezbytně nutnou, což znamená jen na to prvotní osahání a seznámení se s ním, což bývá cca několik měsíců (2-5).

Oproti tomu, když přemýšlíte o pořízení vlastního nástroje tak je fajn rozmyslet si, jaký rozpočet na koupi nástroje máte. Cenově se nástroje pohybují různě. Pokud chcete mít hraní na hudební nástroj jako koníček, nebudete určitě potřebovat statisíce.

Já se svými studenty, kteří mají hudbu jako koníček vybírám klarinety nebo saxofony v řádu zhruba mezi 15-30 tisíci korun. Samozřejmě, že s výběrem konkrétního kusu nástroje Vám pomůže Váš pedagog, je to vlastně hlavně v jeho zájmu, on bude Vaše hraní na lekcích poslouchat. Já bych chtěla jen nastínit pár možností výběru, abyste věděli, na co se připravit. Sama hraji na dechové nástroje, logicky tedy informace v tomto článku budou o výběru těchto nástrojů pro účely běžného hraní pro radost.

VÝBĚR SAXOFONUsaxophone-843021_1920

Co se týče saxofonu – cenová relace těchto nástrojů se pohybuje zhruba mezi 5-100 tisíci korun. Nástroje nad 40 tisíc nemá smysl se začátečníky řešit. Na druhou stranu, co se týče nástroje do 10tisic korun, ze svých zkušeností je studentům nedoporučuji – tyto saxofony vystačí saxofonistovi cca na prvního půl roku hraní a pak pro ně začíná byt nedostačující, neozývají se jim hlubší a i některé vyšší tóny. Jsou vyrobeny z příliš měkkého materiálu, který se velmi snadno poškodí. Vlastník nástroje s tím vším má víc starostí než radosti – stává se, že navštěvuje opraváře nástrojů i několikrát do měsíce, což není úplně komfortní. Sama pár takových nástrojů mám, studentům je ale půjčuji opravdu jen na to prvotní osahání na 2-3 měsíce a pak pryč od toho. Samozřejmě po každém studentovi nesu saxíky seřídit a vím, že problém je právě v materiálu a zpracování nástroje.

Svým žákům doporučuji pro začátek nejlépe alt saxofon. Značku nechávám na uvážení, většinou vybírám mezi českou Amati, fajn nástroj je třeba AAS33- cena kolem 20tisíc korun, a japonskou Yamahou YAS 280 – cena kolem 28 tisíc korun. Pro účely fajnového hraní pro radost Vám bude sloužit na pořád. Kdyby se cokoliv stalo, třeba Vás hraní přestalo bavit, Yamahy jsou velmi žádané nástroje a můžu téměř s jistotou říct, že prodat lze vždycky, aniž by nějak extrémně ztrácely svou hodnotu. Saxofony Yamaha jsou perfektně zpracovány jak řemeslně, tak použitým materiálem. Jsem toho názoru, že kvalitní nástroj je základ, se kterým se Vám bude hrát o tisíc procent pohodlněji a nebudete se trápit s tím, že se tam něco neozývá, nebo že máte ohnutou klapku a podobně.

VÝBĚR KLARINETU

Při výběru klarinetu je dobré si říct, k jakým účelům ho budete využívat. Jiný nástroj si koupíte v případě, že budete hrávat venku a jiný nástroj pořídíte do vnitřních prostor.

A kde je rozdíl? Samozřejmě v použitém materiálu. Běžné klarinety se vyrábějí bud z plastu, nebo ze dřeva.

Dřevěný klarinet  je považovaný za nástroj vyšší zvukové kvality. Nicméně vzhledem k tomu, že je vyrobený ze dřeva a při hraní se v něm teplý vzduch sráží ve vodu, dřevo pracuje a může prasknout. Zvlášt když na něj hrajete někde, kde je zima. Z dřevěných nástrojů se mi osvědčil Buffet Crampon E11, E13, nebo R13 – samozřejmě záleží na financích, které jste ochotni do toho investovat. Teď nově jsme s jednou mojí studentkou narazili na klarinety něclarinet-86157_1920mecké firmy Üebel a popravdě, jak řemeslným zpracováním, tak kvalitou dřeva se mi nástroj velmi zamlouvá.

Naproti tomu z plastového klarinetu sice nevyloudíte tak krásný sametový zvuk, ale tento nástroj je vyrobený z velmi dobře zpracovaného materiálu a hodí se i při hraní venku, nebo někde, kde máte nižší teplotu. Třeba v kostele. Svým studentům doporučuji nejčastěji plastové Yamahy, nebo plastové Buffet Crampon. Cenově se budete pohybovat někde okolo 15 tisíc.


Závěrem

Jestli v tuto chvíli už víte, že hraní na hudební nástroj je to, co Vás baví a máte v plánu se mu nějaký čas věnovat, určitě bych nástroj koupila. Buď nástroj nový, nebo klidně i z druhé ruky. Když ale najdete nějaký slušný bazarový nástroj, tak je na místě, aby ho viděl nějaký odborník, zkusil na něj zahrát a zhodnotil jeho stav.

Pokud ještě váháte, nebo nemáte jasno, co bude třeba za půl roku, doporučila bych nástroj půjčit – ano, platí se sice záloha několik tisíc, ale během zápůjčky můžete každý měsíc nějaký peníz odkládat a po vrácení půjčeného saxofonu máte kromě naspořené částky navíc slušný základ pro koupi kvalitního nástroje.

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *