Jak vybrat plátek a jak se o ně správně starat?

Co je to plátek?

Plátek je speciálně upravený kus dřeva – ARUNDO DONAX (trsť rákosovitá), který díky svému chvění vydává zvuk.  Říká se, že existují tvrdé a měkké plátky – Tvrdost plátku závisí na sklonu řezu a na hustotě dřeva. Plátky s příkrým sklonem řezu a větší hustotou dřeva jsou tvrdší a naopak Řez je prováděn v několika sklonech k docílení široké škály tvrdostí při zachování vždy stejné tloušťky špičky 0,1 mm.

Jaký plátek je nejlepší?

To, zda hráč potřebuje tvrdý nebo měkký plátek, platkyzávisí na několika faktorech – na typu hubice (konkrétně její dráha a odklon plátku) a také samozřejmě na tom, jak moc má hráč pod kontrolou svůj nátisk. Obecně platí pravidlo, že pro  začátečníka, který ještě svůj nátisk teprve staví, je vhodná zavřenější hubice (menší odklon plátku od hubice a kratší dráha) a měkčí plátky. S postupným pokračováním se vybavení zreviduje a vybírají se otevřenější hubice a tvrdší plátky.

[su_quote cite=“Jak hráč sám pozná, že potřebuje vyměnit tvrdost plátků, nebo hubici? Velmi jednoduše. Stane se to, že při hraní se plátek „zavře“ = zpevněním nátisku hráč přitiskne plátek na hubici tak, že už se nemůže chvět.“][/su_quote]

Skladování plátků:

Proč je důležité dobře skladovat plátek? Protože tím můžeme prodloužit jeho životnost.

Od výrobce dostaneme plátek ve vakuově zabaleném pouzdře. Je to proto, že plátek vyžaduje stálou vlhkost a nesvědčí mu výkyvy teplot. Optimální vlhkost pro uchování plátku před jeho zahráváním je 50-60%. Při zahrávání je potřeba zvýšit vlhkost na 60-70%. Jak toho docílit? – Existují různé krabičky s vlhkoměry – mě se osvědčila ta od Rico s vlhčícími sáčky. Pokud je nemáte, svět se nezboří. V tomto případě je fajn dát pozor na to, abyste plátky neskladovali v blízkosti topení nebo na přímém slunečním záření apod. Stále platí pravidlo neměnné vlhkosti a teploty.

Rozehrávání plátků:

Plátky je potřeba postupně rozehrávat. Proč? Protože kdybychom na něj začali hrát najednou naplno, tak dřevo do sebe natáhne příliš mnoho vlhkosti, plátek se tzv. rozmočí a už to nebude ono. Druhý den bude mít plátek zkroucenou špičku a v tomto stavu už toho s ním moc nezahrajete.

  • 1. den – na plátek hrajte cca 5 min. jen dlouhé tóny ve středním rejstříku
  • 2.- 5. den – postupně přidávejte denně 5 minut
  • 6. den – plátek je dostatečně zatažený a připravený podat plný výkon.

Při použití nebo nepoužití vlhčící krabičky se mohou vlastnosti plátku mírně lišit. Každý hudebník by si měl najít ideální dobu rozehrávání plátků. Během 6-7 dní by měl být plátek připraven k plnému hraní. Pokud stále není, bohužel plátek není úplně ideální. Buď hustota dřeva není optimální, nebo je řez plátku veden křivě. Občas si můžeme pomoct i v této situaci – úpravou plátku. O tom ale v jiném článku.

Malá doporučení na závěr:

  • Životnost plátku je zhruba 3 týdny až měsíc. Když víte, že už se blíží konec životnosti plátku, tak už si začněte rozehrávat nový. Nestane se Vám pak, že Vám jeden plátek dohraje a Vy ještě nemáte připravený další.
  • Měli byste mít rozehrané 2-3 plátky současně a při hraní je střídat. Váš nátisk bude pořád v kondici a svaly se budou stále zpevňovat.  Přechod z jednoho plátku na jiný bude mnohem jednodušší.

Jak pečujete o  své plátky Vy? Máte nějakou vychytávku ohledně skladování nebo rozehrávání? Podělte se v komentářích.

Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *