Trpělivost růže přináší. A při hraní na hudební nástroj dvojnásobně. Pokud se člověk rozhodne hrát na jakýkoliv hudební nástroj, měl by vědět, že je to běh na dlouhou trať. A že je to cesta, při které bude překonávat spoustu překážek. Je potřeba být vytrvalý a houževnatý, odměnou bude třeba to, že si dokážete zahrát svoji oblíbenou písničku.
Teď si asi myslíte, že blábolím nesmysly, že mě a ostatním muzikantům přeci ten nástroj tak krásně zní – ano, ale rozhodně to není zadarmo! Nedávno jsem to počítala a věřte nebo ne, hudbě se věnuji 23 let, což znamená od malička. Zatímco ostatní děti si hrály na hřišti, já jsem doma cvičila na klarinet. Myslíte, že se mi vždycky chtělo a že mi to pokaždé tak krásně znělo? To víte, že bych si raději šla na hřiště skákat gumu, ano, to asi každý raději sdílí radost se svými vrstevníky, než by se věnoval svým úkolům, obzvlášť když to zpočátku vůbec nezní tak, jak má a moc ho to tím pádem nebaví.
Ano, i já mám různá období, kdy chci nástroj rozšlapat, vyhodit oknem a tak podobně. Taková je realita, přátelé, každý den není posvícení. Každý to tak má a je to naprosto běžná záležitost. Ale o to víc si pak člověk váží toho, když je den, kdy nástroj hraje, jak vy písknete 🙂
Pár nejdůležitějších bodů pro úspěšné zvládnutí všech méně úspěšných okamžiků:
- mějte motivaci, vytvořte si důvod, proč vlastně hrajete a ztvárněte si ho – třeba si ho namalujte a pověste na ledničku
- neházejte flintu do žita při prvním zaváhání, když to nejde, zabalte nástroj, nic se neděje a zkusíte to třeba za pár hodin nebo další den. Když to nejde ani ten další den, nevadí, konzultujte s pedagogem. Pokud chodíte na lekce pravidelně (u začátečníků je ideální interval návštěvy lekcí jednou týdně), tak nemusíte mít strach, že něco zanedbáte. Je to jako se zdravím – nejlepší lék na to nebýt nemocný je prevence 🙂 Lekce s pedagogem jsou od toho, abyste konzultovali a korigovali nedostatky. Někdy je to třeba něco, co úplně nechcete hrát – ano občas na lekcích vidím, že se mi někdo kroutí jak žížala, když jdeme hrát nátisková a dechová cvičení, nebo stupnice ale nebojte, hrát pro radost pak budete doma, případně na vystoupeních 🙂
- hrajte pravidelně i doma – ze začátku nezáleží na tom, kolik hodin denně cvičíte, ale jak často cvičíte a s jakou pozorností cvičíte. To, že několik dní v týdnu vůbec nástroj nerozbalíte a pak se to snažíte o víkendu dohonit, bohužel nefunguje. Pravidelnost je v tomto případě alfou i omegou úspěchu, a to bez debaty. Líbí se mi věta: Pracuj i když ostatní spí, jen tak můžeš dosáhnout úspěchu. Přeneseno do našeho dnešního tématu – cvičte i když ostatní necvičí, pak to budete pravě Vy, u koho budou úspěšné dny výrazně převyšovat ty neúspěšné.
- choďte na různé hudební akce, koncerty, hudební setkání, skupinové lekce, semináře. Stýkejte se s komunitou stejně naladěných muzikantů, jako jste vy sami. Sdílejte své pocity, triky a způsoby, jak co funguje. Nejen, že se dozvíte spoustu nových informací, které jsou občas k nezaplacení, ale třeba najdete i nové přátele se stejným hudebním zájmem.
Zde na mých stránkách jsem vytvořila a budu stále aktualizovat seznam akcí, které pořádáme (od seminářů, skupinových otevřených lekcí, přes hudební setkání, až po koncerty). Určitě sledujte a pokud Vás hudba a hraní na hudební nástroj baví, nenechte si nic ujít. Pokud víte o nějaké zajímavé akci, která by mohla být přínosná i pro ostatní, napište mi a akci ráda zveřejním.
Napsat komentář